Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Enquires +420 739 023 111

Real estate advisory

Titulní obrázek článku

Průvodce centrem Prahy

Praha, jedno z nejkrásnějších evropských měst, mimo jiné zapsané do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, má co nabídnout milovníkům architektury, historie i kultury. Pojďte se s námi podívat na ta nejzajímavější místa, která rozhodně stojí za návštěvu v historickém centru Prahy.

 

Praha 1

Praha 1 je centrální částí Prahy a historicky se dělí na několik částí: Staré Město, Josefov, Hradčany, Malá Strana, Nové Město, Holešovice a Vinohrady. My jsme pro vás vybrali ta nejzajímavější místa v nejužším centru Prahy, kterými vás nyní provedeme.

 

Staré Město

Staré Město, spolu s Pražským hradem nejstarší část města, je opravdovým srdcem Prahy. Jeho střed tvoří Staroměstské náměstí s radnicí a orlojem s chronometrem, zvěrokruhem a s pohybujícími se postavami apoštolů. Na druhé straně náměstí doplňuje stověžatou Prahu o dvě věže ve výšce 80 m Chrám Matky Boží před Týnem, který je tak díky nim nedomyslitelnou součástí pražského panorama. Ze Staroměstského náměstí se vydejte na procházkou nejznámější pražskou ulicí, Pařížskou. Pařížská ulice, dnes vyhlášená především jako oblíbený nákupní bulvár, vznikla na přelomu 19. a 20. století při asanaci Židovského města, dnešního Josefova. Nachází se zde také jedna z nejstarších dochovaných synagog ve střední Evropě, Staronová synagoga. Se vznikem synagogy se pojí také vznik židovského hřbitova zvaného Židovská zahrada, který se nacházel na Novém Městě.

Staré Město bylo ve středověku obehnáno hradbami, jejichž součástí byla Prašná brána, kterou se do centra města vstupuje také dnes. Na ni navazuje Celetné ulice, jedna z historicky nejvýznamnějších ulic, která se stala součástí tzv. Královské cesty – trasy, kterou museli projít čeští panovníci v den své korunovace. V první třetině ulice stojí perla české kubistické architektury, nejstarší pražská kubistická stavba, Dům U Černé Matky Boží.

Další naprosto výjimečnou památkou, vzdálenou necelých 5 minut chůze ze Staroměstského náměstí je Rudolfinum, víceúčelový kulturní dům s koncertními a výstavními síněmi postavený v novorenesančním stylu.  

Přejdeme-li most u Rudolfina na druhou stranu Vltavy, je to již jen kousek cesty k nejvýznamnější české památce, symbolu české státnosti a tisícileté historie Prahy – na Pražský hrad. Při prohlídce Hradu si pozornost zaslouží především rozsáhlý soubor paláců a církevních staveb. Mezi ty nejvyhledávanější patří katedrála sv. Víta, bazilika sv. Jiří a Starý královský palác. Pokud vás zmohla únava, místo k odpočinku najdete v královských zahradách, které patří mezi skvosty zahradní architektury v Evropě. Nebo se můžete nechat zlákat některou z výstav, které v rámci areálu Hradu probíhají a pak návštěvu zakončit procházkou ve Zlaté uličce

 

Malá Strana

Ze Starého Města se překročením Vltavy zpět na druhý břeh dostáváme na Malou Stranu, která byla historicky druhým nejstarším městem. Byla založena pro posílení obranyschopnosti Hradu roku 1257 a díky své dlouhé historii tak i ona nabízí mnoho krásných míst k navštívení.

Jedním z nich je Valdštejnský palác, jedna z nejvýznamnějších staveb českého raného baroka. Pokud dostanete po obhlídce paláce chuť na trochu odpočinku uprostřed zeleně, i toto přání se vám v centru Prahy splní – hned vedle v palácových zahradách pod Pražským hradem.

Pomyslný střed Malé strany tvoří Malostranské náměstí, které formuje několik významných budov. Za návštěvu jistě stojí Chrám sv. Mikuláše, Lichtenštejnský palác či Šternberský palác.

Od Malé Strany odděluje rameno Vltavy zvané Čertovka oblíbený pražský ostrov, přezdívaný taktéž Pražské Benátky, Kampu. Ta je oblíbenou zastávkou místních i turistů, kteří se zde fotí před známou Lennonovu zdí nebo jen tak odpočívají na lavičce v praku či v některé z restaurací, stejně jako filmařů, kteří si toto místo vybrali pro natáčení nejednoho filmu.

Z Kampy lze splavně pokračovat na nejznámější ze všech pražských mostů, Karlův most, který vás zavede zpět do Starého Města. Při procházce přes tuto významnou pražskou gotickou památku si můžete prohlédnout 31 soch z dílen světově proslulých sochařských mistrů 17. a 19. století, jakými byli například Jan Brokoff či Matyáš Bernard Braun.

Karlův most vás přivede před druhou nejrozsáhlejší pražskou stavební památku, Klementinum. Jeho stavba trvala přes 200 let a původně sloužilo jako jezuitské koleje, kromě kterých tam sídlila mimo jiné také knihovna, tiskárna a špitál. Dnes je sídlem Národní knihovny.

Procházkou podél Vltavy po Smetanově nábřeží se dostaneme až k Národnímu divadlu, které je významným symbolem národního obrození. Vydáme-li se od divadla zpět do centra, některá z ulic nás brzy zavede na druhé ze dvou nejznámějších pražských náměstí – Václavské. Přejmenováno z Koňského trhu bylo v roce 1913 po umístění Myslbekovo jezdecké sochy sv. Václava. Jen pár kroků nad „koněm“, jak se s oblibou soše přezdívá, na vaši návštěvu čeká Národní muzeum. Naopak kousek od jeho spodní hranice si zaslouží obdiv majestátní klasicistní budova Stavovského divadla a Karolinum, studenty oblíbené srdce Karlovy univerzity, ve kterém je po úspěšném zakončení studia čeká slavností rozloučení v podobě promoce.